Slovenija je IN

Slovenija je modna, celo CNN priporoča, da se jo obišče. Televizijska hiša med razlogi za obisk navaja tudi Šentrupert na Dolenjskem: Zakaj obiskati Slovenijo.

 

Foto Janez Premk 2 copy

Dežela kozolcev v Šentrupertu na Dolenjskem leta 2013, foto: Janez Premk

Šentruperčani že nekaj let gradijo svojo zgodbo. Saj ravno zgodbe so tisto, kar nas privlači. Zgodbe o hrani, glasbi, običajih, stavbah, skratka o kulturni dediščini oz. še širše o kulturi nekega prostora. Šentrupertska zgodba povezuje in poudarja njihove naravne in kulturne danosti. V jedru naselja stoji srednjeveška cerkev, od tod se v krakih nizajo kmetije in kmetijske površine. Na okoliških gričih nas pozdravljata grad Škrljevo in romarska cerkev na Veseli gori, ki sta razlog več, da se podamo še s kolesom po okolici.

Ker ima, kar drugi nimajo – kozolce

Glavni adut Šentruperčanov pa je Dežela kozolcev, ki predstavlja unikum. V njej so povezali svoje agrarno izročilo z ohranjanjem kulturne dediščine – kozolcev. Kozolci so lesene sušilne naprave, ki so bolj ko ne vezane na slovenski prostor in so drugje v tej obliki nepoznane. Služili so sušenju trave, žita, praproti in še česa. S spremembami v načinu kmetovanja so sčasoma žal izgubili na svoji uporabnosti. Temu je sledilo opuščanje kozolcev in njihov propad. Da bi vsaj delno rešili, kar se rešiti da, so v Šentrupertu zasnovali muzej na prostem, kjer so predstavljeni izključno kozolci ter dve preprostejši sušilni napravi. Vsi kozolci so bili v muzej prestavljeni z okoliških kmetij. Vanj so prestavili tudi starosto Lukatov kozolec.

Ker je Lukatov kozolec star in izreden, smo pri Zavodu JAS za potrebe prestavitve in obnove izdelali konservatorski načrt. Kozolec je bil postavljen leta 1795, kar so potrdile tudi dendrokronološke raziskave, in spada med najstarejše ohranjene kozolce toplarje na svetu. V konservatorskem načrtu smo poleg datacije določili še vrste lesa. Ugotovili smo, da je bilo v kozolec vgrajeni nekaj različnih vrst lesa, poleg običajnega hrastovega in smrekovega lesa še kostanjev, bukov, češnjev in topolov. Kozolec je bil v dobrem stanju, zato so pri premestitvi nadomestili le nekaj poškodovanih elementov – kar je velika prednost lesenih konstrukcij –, dobil pa je novo streho. V konservatorskem načrtu smo namreč ugotovili, da je bila prvotna streha strma in krita s slamo, obe čeli strehe pa sta bili zaprti z opletom iz šibja. Streha je bila rekonstruirana v prvotno obliko in gradivo.

slo

O tem, da je Lukatov kozolec posebnež ne samo zaradi njegove starosti, ampak tudi zaradi drugih značilnosti, si lahko preberete v članku, ki sem ga napisala v slovenskem zgodovinskem magazinu SLO (novembrska številka 2015). Prepričana sem, da vas bo v sliki in besedi navdušil, da ob naslednjem obisku Dolenjske ne poskusite samo kozarčka cvička, ampak tudi povonjate Deželo kozolcev in se zagugate na kozolcu.

Oddajte komentar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

Komentirate prijavljeni s svojim WordPress.com računom. Odjava /  Spremeni )

Facebook photo

Komentirate prijavljeni s svojim Facebook računom. Odjava /  Spremeni )

Connecting to %s